Osteochondroza

Osteochondroza jest przyczyną ostrego bólu pleców w 67% wszystkich przypadków. Brak terminowej konsultacji z lekarzem, konsultacji i leczenia może prowadzić do konsekwencji w postaci zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych, uszkodzenia rdzenia kręgowego i uszkodzenia korzeni nerwowych kręgosłupa. Czym jest osteochondroza, jakie rodzaje leczenia istnieją dla pacjentów i jak diagnozuje się chorobę - czytaj dalej.

Co to jest osteochondroza?

Chorobie osteochondrozie towarzyszy ścieńczenie krążków międzykręgowych

Osteochondroza jest chorobą zwyrodnieniowo-dystroficzną, która prowadzi do ścieńczenia chrząstki międzykręgowej. Chrząstka szklista i krążki międzykręgowe zaczynają się „zużywać", tracąc zdolność do pełnego funkcjonowania.

Odniesienie.W większości przypadków osteochondrozę kręgosłupa diagnozuje się u osób w wieku 25+. Według WHO od 2021 roku na osteochondrozę cierpi 43% populacji w wieku 25-40 lat, a ponad 92% osób w starszym wieku. Pojawienie się i zaostrzenie choroby może być spowodowane otaczającymi niekorzystnymi czynnikami.

Rodzaje osteochondrozy

Każdy odcinek kręgosłupa podlega procesom zwyrodnieniowym. Wśród rodzajów osteochondrozy kręgosłupa można wyróżnić 3 główne: szyjny, piersiowy i lędźwiowy (ze względu na duże obciążenie występuje częściej niż inne).

 1. Osteochondroza lędźwiowa.Odcinek lędźwiowy składa się z 5 kręgów, które ulegają deformacjom pod wpływem negatywnego wpływu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. W przypadku zakłócenia procesów odżywiania i metabolizmu krążków międzykręgowych pojawia się ból spowodowany utratą elastyczności i ścieńczeniem tkanki chrzęstnej.
 2. Osteochondroza szyjna.Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów, które są regularnie narażone na obciążenia. Procesy patologiczne aktywują się, gdy zawodzą procesy metaboliczne organizmu.
 3. Osteochondroza klatki piersiowej.Część piersiowa składa się z 12 kręgów. Ten typ osteochondrozy jest najrzadszy. Kręgi piersiowe są nieaktywne. Na tę chorobę podatne są osoby prowadzące bierny tryb życia i regularnie podnoszące ciężkie przedmioty.

Przyczyny osteochondrozy

Liczba osób cierpiących na osteochondrozę szybko rośnie z roku na rok. Wynika to z faktu, że ludzie spędzają większość czasu na nogach, zapewniając maksymalne obciążenie krążków międzykręgowych.

Ważny!Z wiekiem/pod wpływem dużych obciążeń dyski i chrząstki ulegają deformacji. Mogą pojawić się rozszczepy i przepukliny. W efekcie dochodzi do ucisku korzeni nerwowych, ścieńczenia dysków, procesów patologicznych w rdzeniu kręgowym, skurczów mięśni i postępującego bólu.

Do grupy ryzyka zaliczają się: pracownicy biurowi, budowlańcy, fryzjerzy, sprzedawcy, kierowcy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety są równie podatni na pojawienie się osteochondrozy.

Czynnikami prowokującymi osteochondrozę są:

 • obecność osteochondrozy w wywiadzie rodzinnym;
 • nadwaga, otyłość;
 • pasywny tryb życia;
 • płaskostopie.

Upośledzona amortyzacja kręgosłupa i jego deformacja mogą być spowodowane następującymi czynnikami:

 1. Samozaniedbanie (całkowity brak aktywności fizycznej lub nadmierne ćwiczenia).
 2. Brak świadomości na temat prawidłowej postawy ciała, aby zmniejszyć obciążenie kręgosłupa.
 3. Ciągła praca polegająca na podnoszeniu/przenoszeniu ciężkich przedmiotów.
 4. Kontuzje.

Osteochondroza: 4 etapy rozwoju choroby

Ból pleców jest objawem wszystkich etapów rozwoju osteochondrozy

Istnieją 4 etapy rozwoju osteochondrozy kręgosłupa:

 1. Pierwszy etap– nie ma jednoznacznych objawów, po których można rozpoznać chorobę. Sporadycznie pojawia się ból pleców, często po wysiłku fizycznym lub nadmiernym wysiłku. Osteochondrozę we wczesnym stadium można wykryć podczas badania profilaktycznego lub podczas badania CT lub RTG.
 2. Drugi etap.Kolejny etap charakteryzuje się umiarkowanym bólem. Tkanka chrzęstna zaczyna się deformować, a odległość między krążkami kręgosłupa maleje. Kontaktując się z lekarzem, przepisuje się terapię lekową (w celu zmniejszenia bólu) i fizjoterapię.
 3. Trzeci etap– kręgosłup ulega deformacji, pojawiają się obszary włókniste i przepukliny, ból nasila się, staje się bardziej wyraźny i częsty. Na tym etapie wszystko zależy od istniejących objawów. Lekarz pomoże ustalić metodę leczenia pacjenta (zachowawczą lub chirurgiczną).
 4. Czwarty etap– nieodwracalne zniekształcenie funkcji kręgosłupa. Samodzielne poruszanie się pacjenta jest prawie niemożliwe. Ból jest ostry, stały i nasila się wraz z każdą aktywnością fizyczną. Patologiczna tkanka kostna wypełnia przestrzeń międzykręgową, pacjent staje się niepełnosprawny.

Objawy osteochondrozy

Jak wspomniano wcześniej, istnieją 3 rodzaje osteochondrozy i każdy z nich charakteryzuje się indywidualnymi objawami. Przyjrzyjmy się dalej wszystkim objawom.

Objawy osteochondrozy lędźwiowej

Osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego

Jak zrozumieć, że masz osteochondrozę lędźwiową? Można zauważyć charakterystyczne objawy:

 • sztywność ruchów;
 • ból miednicy, kości krzyżowej, dolnej części pleców i kończyn dolnych, który nasila się podczas ćwiczeń lub ruchu. Charakter bólu jest bolesny, tępy, ostry;
 • procesy patologiczne układu moczowo-płciowego (problemy z defekacją i oddawaniem moczu);
 • osłabienie nóg;
 • upośledzenie/brak wrażliwości.

Ważny!Samoleczenie jest surowo zabronione. W przypadku wykrycia osteochondrozy lędźwiowej konieczna jest diagnoza i skuteczne leczenie. Konsekwencjami braku terapii są przepukliny, wypukłości, porażenia kończyn dolnych.

Objawy osteochondrozy szyjnej

Osteochondroza odcinka szyjnego kręgosłupa

Jak zrozumieć, że masz osteochondrozę szyjną? Może wystąpić jeden lub więcej objawów:

 • częste bóle głowy;
 • drętwienie kończyn górnych i dolnych;
 • silne chrupanie w odcinku szyjnym kręgosłupa podczas wysiłku fizycznego;
 • „plamki", kropki pod oczami, zmętnienia i ciemnienie;
 • uczucie pieczenia i dyskomfort w okolicy serca;
 • pojawienie się szumu w uszach, utrata słuchu;
 • bezprzyczynowe zawroty głowy;
 • ból ramion, szyi, ramion.

Ważny!Osteochondroza kręgosłupa szyjnego jest uważana za jedną z najniebezpieczniejszych dla ludzi, ponieważ komplikuje proces nasycania mózgu krwią. Nieleczone pojawiają się wypukłości, a następnie przepukliny. Interwencja chirurgiczna w przypadku osteochondrozy szyjnej wiąże się z wysokim ryzykiem paraliżu organizmu. Jeśli pojawią się objawy, skontaktuj się wyłącznie z wykwalifikowanymi specjalistami.

Objawy osteochondrozy klatki piersiowej

Osteochondroza odcinka piersiowego kręgosłupa

Jak zrozumieć, że masz osteochondrozę klatki piersiowej? Tylko lekarz (neurolog) może zdiagnozować chorobę, ale pacjent może założyć obecność osteochondrozy na podstawie charakterystycznych objawów:

 • dyskomfort, pieczenie zlokalizowane w klatce piersiowej;
 • pojawienie się bólu przy podnoszeniu ramion, ból łopatek;
 • występują zawroty głowy i nagła utrata przytomności;
 • ból w klatce piersiowej.

Odniesienie.Podczas przejścia choroby w fazę ostrą może wystąpić ból grzbietu (brak powietrza, ostry/sztywny ból w klatce piersiowej, „lumbago") i ból grzbietu (ból może być epizodyczny lub stały, ma charakter ostry/tępy).

Osteochondroza odcinka piersiowego kręgosłupa jest trudna do zdiagnozowania. Choroba jest często mylona z dusznicą bolesną, zawałem serca lub procesami zapalnymi w płucach.

Diagnostyka osteochondrozy kręgosłupa

Podczas wizyty u lekarza rozpoczyna się wywiad i badanie fizykalne układu mięśniowo-szkieletowego.
urządzenie pacjenta. Specjalista sprawdzi integralność odruchów i poziom wrażliwości bolesnych miejsc. Następnie zleca się badania krwi i inne badania laboratoryjne. Aby wyjaśnić diagnozę, neurolog przepisuje jeden lub więcej rodzajów diagnostyki obrazowej:

 1. USG tętnic kręgowych.
 2. Rentgen całego kręgosłupa lub jego wybranych obszarów (szyjny, piersiowy, lędźwiowy).
 3. Tomografia komputerowa kręgosłupa pozwala wykryć obecność procesów zwyrodnieniowych, przemieszczeń, deformacji kręgosłupa i jego struktur.
 4. MRI kręgosłupa - identyfikuje patologie tkanek miękkich, pomaga skanować rdzeń kręgowy i krążki międzykręgowe.
MRI kręgosłupa do informacyjnej diagnostyki osteochondrozy

Leczenie osteochondrozy

Sposób leczenia osteochondrozy ustala lekarz prowadzący, w zależności od rodzaju choroby, nasilenia objawów i stopnia zmian patologicznych. Jako terapię leczniczą można zastosować: fizjoterapię, farmakoterapię, zajęcia z kręgarzem, masaż leczniczy, terapię ruchową lub interwencję chirurgiczną (w przypadku braku pozytywnej dynamiki innymi metodami leczenia lub w zaawansowanym stadium).

Leczenie farmakologiczne osteochondrozy

Przepisując terapię lekami, lekarz może zastosować kilka grup leków jednocześnie:

 • NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) – w celu łagodzenia objawów osteochondrozy, łagodzenia bólu i zmniejszania stanu zapalnego. Można stosować w postaci tabletek lub w postaci zastrzyków (w ciężkich przypadkach). Czas trwania leczenia wynosi od 7 do 14 dni;
 • chondroprotektory – wzmacniające krążki międzykręgowe i tkankę chrzęstną;
 • witaminy z grupy B;
 • leki naczyniowe - poprawiające ukrwienie kręgosłupa;
 • glikokortykosteroidy – stosowane w postaci zastrzyków w zmienione chorobowo miejsce (w przypadku ciężkich postaci choroby);
 • leki zwiotczające mięśnie – rozluźniające mięśnie, łagodzące ból i stany zapalne.

Masaż na osteochondrozę

Masaż leczniczy łagodzący napięcia w osteochondrozie

Kurs masażu osteochondrozy należy ukończyć raz na sześć miesięcy. Masaż leczniczy likwiduje napięcie, łagodzi napięcie, poprawia krążenie krwi w dotkniętym obszarze. Tylko lekarz może powiedzieć o celowości przepisania masażu, warunkiem jest remisja choroby.

Trakcja (trakcja kręgosłupa)

Sztuczną trakcję kręgosłupa przeprowadza się wyłącznie pod nadzorem personelu medycznego, przy użyciu specjalnego sprzętu. Wysokiej jakości przyczepność pozwala równomiernie rozłożyć kręgi w kręgosłupie. Zmniejsza się ból, szczypanie i stan zapalny.

Terapia manualna

Terapię manualną osteochondrozy kręgosłupa stosuje się w celu korekcji skrzywienia. Specjalista stosuje ukierunkowane działanie na układ mięśniowo-szkieletowy pacjenta. Po terapii poprawia się krążenie krwi i limfy, ustępuje sztywność i pojawia się mobilność.

Fizjoterapeutyczne leczenie osteochondrozy

Jest to praktykowane tylko w okresie remisji choroby, w ostrej fazie ta metoda leczenia jest zabroniona. Fizjoterapia stosowana jest jako terapia wspomagająca, obok leczenia farmakologicznego. Aby złagodzić objawy osteochondrozy, specjaliści używają lasera, magnesów i prądu (niska częstotliwość).

Akupunktura

Akupunktura pomoże złagodzić ból w osteochondrozie

Podstawą akupunktury jest prawidłowe działanie na strefy odruchowe i punkty bólowe. Terapię przepisuje się wyłącznie w połączeniu z masażem leczniczym w celu zwiększenia skuteczności. Terapia przywraca możliwość naturalnego obciążenia kręgosłupa bez bólu.

Terapia ruchowa w osteochondrozie

Fizjoterapia jest skuteczna w przypadku wszystkich typów osteochondrozy i może być przepisana pacjentom w każdej kategorii wiekowej. Rodzaj ćwiczeń i czas ich realizacji przepisuje lekarz. Umiarkowana aktywność fizyczna pozwala wzmocnić mięśnie pleców, zwiększyć ruchomość i elastyczność kręgosłupa oraz poprawić stan pacjenta.

Pacjentowi można przepisać następujące rodzaje zajęć: kinezyterapia, pływanie lecznicze, ścieżka zdrowia, mechanoterapia.

Ważny!Zajęcia z terapii ruchowej są przeciwwskazane w okresach zaostrzenia osteochondrozy!

Chirurgiczne leczenie osteochondrozy

W przypadku osteochondrozy kręgosłupa rzadko zaleca się operację jako jedyną opcję leczenia. Kręgosłup człowieka ma złożoną strukturę, zawiera wiele kręgów i zakończeń nerwowych, które wpływają na skoordynowane funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku operacji istnieje duże ryzyko powikłań, dlatego jest przepisywany tylko w najtrudniejszych przypadkach lub w przypadku braku poprawy w przypadku innych metod leczenia.

Zapobieganie osteochondrozie kręgosłupa

Zapobieganie jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwoju osteochondrozy i osiągnięcie remisji istniejących chorób kręgosłupa. Wykonując ćwiczenia profilaktyczne, najważniejsze jest to, aby były one regularne i tylko w okresie remisji.

Lepiej jest wykonywać jednocześnie zestaw prostych ćwiczeń gimnastycznych. Aby o nich nie zapomnieć, ustaw przypomnienie w telefonie komórkowym lub włącz je do porannych rytuałów higienicznych.

 1. Oprzyj czoło na dłoni, napnij mięśnie szyi. Wykonanie – 3 serie po 5-7 sekund. Następnie powtórz to samo z tyłem głowy i dłonią.
 2. Pozycja ramion jest pozioma, głowa prosta. Powoli przechyl głowę jak najdalej w prawo, a następnie w lewo. Wykonaj 5 razy (powoli).
 3. Powoli odchyl lekko głowę do tyłu. Napnij mięśnie szyi i stopniowo przesuwaj brodę w stronę klatki piersiowej. Wykonaj 5-7 razy.
 4. Połóż lewą dłoń w pobliżu lewej okolicy skroniowej (następnie prawą dłoń i prawą skroń). Naciskaj dłoń, napinając mięśnie szyi. Wykonanie – 3 razy po 10 sekund.
Wykonywanie ćwiczeń profilaktycznych przeciwko osteochondrozie

Ważny!Nie spiesz się podczas wykonywania ćwiczeń. Zabrania się także wykonywania ruchów okrężnych głową ze względu na duże ryzyko kontuzji i ucisku zakończeń nerwowych.

Drugi zestaw ćwiczeń profilaktycznych przeciwko osteochondrozie można wykonywać w dowolnym momencie (szczególnie po pracy lub przemęczeniu), ale także regularnie:

 1. Stań prosto, stopy złączone, ramiona rozluźnione, weź głęboki oddech. Podnieś ręce do góry, zrób wydech. Podejście – 6-8 razy.
 2. Połóż się na brzuchu, ręce wzdłuż ciała, zrelaksowany. Pochyl się do góry, oprzyj ręce, spróbuj podnieść głowę i stopy. Pozostań w tej pozycji przez 5 sekund. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz – 5-7 razy.
 3. Usiądź na krześle. Połóż dłonie za głową (weź głęboki oddech), odchyl się 4-5 razy do tyłu, tak aby łopatki dotykały oparcia krzesła (wydech). Powtórz – 5-7 razy.
 4. Wstań, odchyl się, weź głęboki oddech. Rozluźnij ramiona, pochyl się do przodu, powoli opuść głowę i ramiona - zrób wydech. Podejście – 10 razy.
 5. Wejdź na czworaki. Wprost przed siebie. Wygnij plecy i pozostań w tej pozycji przez 3-4 sekundy. Wróć do pozycji wyjściowej, powtórz 5-7 razy.

Jak stać, leżeć i siedzieć z osteochondrozą?

Znajomość prawidłowych pozycji, które pomagają równomiernie rozłożyć obciążenie na cały kręgosłup, jest niezbędna nie tylko pacjentom cierpiącym na osteochondrozę, ale każdemu człowiekowi. Stosując się do prostych zasad, zauważysz znaczną poprawę kondycji ogólnej i zmniejszenie obciążenia pleców. Dodatkowo można zabezpieczyć swój kręgosłup przed wieloma chorobami, które mają poważne, bolesne objawy.

Jak prawidłowo siedzieć?

Nieprawidłowa i prawidłowa pozycja pleców w pozycji siedzącej z osteochondrozą

Uczymy się siedzieć bez ściskania, nie powodując ryzyka deformacji kręgosłupa i rozwoju osteochondrozy:

 • kryteria wyboru krzesła/krzesła: głębokość siedziska – 2/3 długości bioder, wysokość siedziska powinna być równa długości podudzia. W ten sposób Twoje stopy spoczną na podłodze. Mali ludzie muszą umieścić pod stopami mały stopień lub ławkę;
 • zwróć uwagę na głębokość pulpitu. Powinno być tak, aby nogi nie musiały być trzymane na boki ani mocno zgięte;
 • Jeśli pracujesz przez dłuższy czas w pozycji siedzącej, rób sobie przerwę co 20 minut. Zmień pozycję nóg, chodź, wykonuj lekką gimnastykę;
 • siedzieć za kierownicą przy minimalnym stresie. Twoje plecy powinny opierać się o siedzisko; pomoże w tym mała poduszka lub wałek umieszczony pomiędzy krzesłem a dolną częścią pleców. Jeśli to możliwe, wysiadaj z samochodu co 25-30 minut, aby się rozgrzać;
 • Meble mocno tapicerowane nie są dobrymi meblami do codziennego użytku. Dla równomiernego obciążenia kręgosłupa konieczne jest podparcie ciała na guzach kulszowych, co jest możliwe jedynie podczas siedzenia na średnio twardej powierzchni;
 • Twoje plecy powinny zawsze dotykać oparcia krzesła/krzesła roboczego. Staraj się siedzieć prosto, unikając mocnych zgięć szyi;
 • nie siedź/leżeć w jednej pozycji przez dłuższy czas.

Jak prawidłowo stać?

Jeśli człowiek stoi przez dłuższy czas w jednej pozycji, następuje silne obciążenie odcinka lędźwiowego (i całego kręgosłupa), co odbija się na nim negatywnie. Aby uniknąć nadmiernego obciążenia kręgosłupa i zwiększenia ryzyka jego deformacji, należy przestrzegać prostych zasad:

 • nie stój w jednej pozycji dłużej niż 10 minut, zmień ułożenie nóg i ramion;
 • rozładuj napięcie w szyi - przechyl głowę w prawo i w lewo, wyciągnij ramiona do przodu, wygnij plecy do przodu i do tyłu - rozluźnij plecy i dolną część pleców;
 • podnosząc coś z podłogi, pochyl się, ugnij kolana lub przykucnij, znajdź punkt podparcia dla dłoni;
 • ruszaj się, chodź na krótkie dystanse, żeby nie stać w miejscu;
 • staraj się nie pochylać zbytnio (plecy, głowa) podczas prac domowych (sprzątanie, prasowanie, gotowanie). Podczas czyszczenia niskich lub trudno dostępnych powierzchni opuść się na jedno kolano.

Jak się położyć?

Idealnym wyborem powierzchni do spania jest łóżko z materacem średnio twardym (najlepiej ortopedycznym, który zachowuje fizjologiczne krzywizny kręgosłupa). Łóżko nie powinno być drewniane ani zbyt miękkie.

Jak prawidłowo się położyć, jeśli odczuwasz silny ból?

 • ból pleców – połóż się na brzuchu, podkładając pod dolną część pleców małą poduszkę (aby nie zwiększać bólu podczas schylania się);
 • ból nóg – pod kolana podłóż poduszkę (z ręcznika lub koca). Zespół bólowy będzie stopniowo się zmniejszał;
 • ból szyi – podłóż rękę pod głowę lub poduszkę pod szyję.
Jak nie kłaść się i co robić, jeśli masz osteochondrozę z silnym bólem

Jak wstać rano z łóżka podczas ataku osteochondrozy?

 • wykonaj krótką rozgrzewkę kończyn górnych i dolnych;
 • zmienić swoje stanowisko;
 • przejdź z pozycji leżącej do pozycji siedzącej, obejmując nogę rękami ugiętymi w kolanach;
 • opuść nogi na podłogę jedna po drugiej;
 • wstawaj stopniowo, każdy nagły ruch może zwiększyć ból.

Jak prawidłowo podnosić i przenosić ciężary?

Niewłaściwe podnoszenie i noszenie ciężkich przedmiotów jest jedną z najczęstszych przyczyn przepuklin, osteochondrozy i wypukłości. Ostre podnoszenie ciężarów obarczone jest nagłym „strzelaniem" w różnych częściach kręgosłupa i pojawieniem się ostrego bólu, który utrzymuje się przez długi czas. Zabronione jest również obracanie ciała podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Niewłaściwy i właściwy sposób podnoszenia ciężarów z osteochondrozą kręgosłupa

Jak podnieść ciężki przedmiot?

 1. Noś szeroki pasek.
 2. Przykucnij. Trzymaj szyję i plecy prosto.
 3. Zabezpiecz przedmiot obiema rękami, podnieś się powoli, plecy trzymaj prosto.

Jak przenieść ciężki przedmiot?

 • rozłóż ładunek równomiernie na obu rękach, nie noś wszystkiego w jednym;
 • przy zdiagnozowanej osteochondrozie nie zaleca się podnoszenia ciężarów większych niż 15 kg;
 • kup plecak (ważnym warunkiem jest ortopedyczny tył i szerokie szelki). Zaletami korzystania z plecaka są równomierne obciążenie kręgosłupa + wolne ręce;
 • Nie pochylaj się gwałtownie do przodu ani do tyłu.

Wniosek

Osteochondroza kręgosłupa rozwija się najczęściej w wieku 25-40 lat. Do grupy ryzyka zachorowalności zaliczają się osoby prowadzące bierny tryb życia, spędzające większość czasu w pozycji stojącej lub w nieprawidłowych pozycjach, z dużym obciążeniem kręgosłupa. Osteochondrozę można wyleczyć metodami zachowawczymi, pod warunkiem terminowej konsultacji ze specjalistą. W zaawansowanych przypadkach stosuje się interwencję chirurgiczną. Samoleczenie jest przeciwwskazane.

Regularne ćwiczenia profilaktyczne pomogą złagodzić objawy osteochondrozy i utrzymać funkcjonalność kręgosłupa, chroniąc przed deformacjami. Jeśli zaniedbujesz swoje zdrowie, pacjent może zwlekać z wizytą u lekarza do czasu pojawienia się przepuklin, paraliżu i niepełnosprawności.